Öğrenmek

Çağımızın en büyük sorunlarından sadece bir tanesidir öğrenmek. İnsan varoluşu gereği bebekliğinden ölümüne kadar bilgi öğrenme ihtiyacı hisseder. Bu ihtiyaç her ne kadar bizim için basit bir şey gibi görünse de, aslında insanı en çok zorlayan ihtiyaçlardan biridir. Çünkü öğrenme her bir birey için sancılı bir süreçtir. Öğrenebilmek için zaman ayırmalı, çaba göstermeli, konuya ilgi duymalı ve çok çalışmalısınız.

İngilizceyi veya herhangi bir yabancı dili öğrenmek istiyorsanız, öncelikle bahsi geçen adımlara uymalısınız. Bir dil öğrenmek, en başta insana ağır bir yük gibi gelse de, insan öğrenmeye başladıkça aslında iletişim faktörünün kendi için ne kadar güzel ve haz verici olduğunun farkına varır. Unutmamak lazım ki insanın kullanabileceği en güçlü silahı muhakkak konuştuğu dilidir. İnsan iletişim kurma becerisi ile hayatta kalmak ve bu beceriyi geliştirmek zorundadır. Bu öğrenme sürecinde asla pes edilmemeli ve hata yapmaktan da korkulmamalıdır. Zira, hata yapma korkusu insanı öğrenmeden mutlak bir biçimde alıkoyar.

Özetle, insan öğrenme dürtüsünü bastırmamalı ve hata yapmaktan korkmamalıdır. Ancak bu şekilde öğrenme arzusu gerçekleşir. Dil öğrenmek zorlu bir süreç olsa bile, bu zorlu sürecin sonu sizi mutlaka emekleriniz sayesinde hedefinize ulaştıracaktır. Bu yolda korkularınızı ve kaygılarınızı bir kenara bırakıp, uzun vadede çok ama çok çalışmalısınız. Unutmayalım ki bilgi, her zaman ona ulaşmak için çabalayanlarındır.

Bilal Hoca

Eğitime sevdalı bir öğretmen...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir